Изключително важно условие да изглежда гримът добре е той да бъде идеално съобразен с повода, по който се прави, с времето и мястото, където ще се провежда събитието и естествено с природните дадености на лицето, на което се прави гримът.
Във всеки случай съветвам всички, които имат намерение да се възползват от услугите на професионалисти, да не пренебрегват важността на предварителна среща с гримьора за пробен грим. Това е моментът, в който задължително се уточняват подробностите и детайлите – запознавате гримьора с това какъв е поводът, тоалетът, прическата, какво е Вашето виждане за цялостната визия, как искате да изглеждате и какво излъчване да имате. При тази среща получавате и професиоалното мнение на Вашия гримьор, преценката и предложенията му за конкретния индивидуален повод, обсъждате идеи, уточнявате цветовете, формата, интензитета на грима и т.н. Получавате нагледна представа за това каква точно ще е визията Ви на събитието и можете да сте спокойни, че следващият път гримьорът ще знае какво точно искате да направи и, вместо тепърва да налучквате какво точно си представяте, ще имате един много по-бърз и успешен грим, който вече е изцяло съобразен и подбран според всички обстоятелства, налагащи употребата му. Така ще сте спокойни, че гримът Ви ще стане бързо, точно и както го желаете Вие, ще има голяма трайност и няма да имате притеснения относно идеалния си вид!
Така, например, дневният грим трябва да бъде по-лек, с по-ненаситени цветове. Ако се прави просто за ежедневието трябва да е по-непретенциозен и натурален, основно да освежава вида, а ако е за официално събитие през деня - трябва цветово да се съобрази с тоалета, може да се използват по-блестящи и искрящи цветове, очният контур е добре подчертан.
Вечерният грим се характеризира с по-наситени и тъмни цветове, повече спирала, очна линия, по-изразени скули. На изкуствено осветление или при липсата на такова цветовете губят от интензитета си и изглеждат по-леки.
При сватбения грим се прави много плътна основа на грима – кожата трябва да изглежда безупречно, цветовете са по-леки и свежи. Видът на една булка изглежда достатъчно ‘ангажиран’ с рокля, було, букет и т.н. , точно поради това гримът не трябва да е фрапиращ, а допълващ. Подчертава се задължително очният контур, изключително нежно стоят изкуствени мигли, които почти винаги са перфектно допълнение.
За абитуриентките гримът е по-силен, фрапиращ или дискретен, в зависимост от стила на тоалета и индивидуалните желания. Няма граници за този вид грим – той може да варира от почти дневен до сценичен. Могат спокойно да се използват брокати, изкуствени мигли (дори са препоръчителни), камъни, изрисувани мотиви. Понеже баловете са вечерни събития, този грим повече се доближава до официалния, но може да притежава и далеч по-смели решения. Нали, в крайна сметка се стремим към изразяване на индивидуалността и натрупване на красиви и незабравими спомени! Какво по- вълнуващо от това да си изберем образ, в който да се въплътим, образ, чрез който да изразим себе си и настроението си.
За сцена гримът се съобразява с режисьорското виждане за образа на персонажа.
Сценичният мъжки грим не поставя граници при направата – съобразява се с вида изява, повода, сценичния тоалет, образа на героя.
Телевизионният грим е с плътна основа, матови цветове, изразени очен контур, скули, контур на устните. Изцяло съобразен с осветлението. Това е тежък грим, поради свойството на осветлението и камерата да отнемат интензитета на цветовете.
За мъжете гримът може да е ежедневен - за прикриване на недостатъци по лицето – това далеч не е един цялостен грим – използва се база(като може и без нея), коректор за прикриване на дефекти по кожата, фон дьо тен и пудра, за освежаване може да се използва и блед руж, както и балсам за устни, безцветна или кафява спирала за миглите. Мъжкият грим за телевизионни изяви съдържа същите съставки и средства, разликата е в техниката на нанасяне на грима, в количеството и избора на цветове.